Wyskocz z domu w majowy weekend

Przed nami aż dziewięć dni majowego szaleństwa. To dobry i wystarczający czas aby zadbać o swój organizm i zregenerować siły przed powrotem do codzienności. Nie macie pomysłów co zrobić? Zajrzyjcie do naszego przewodnika.

Wyskocz z domu w majowy weekend

Jak radzi dr. Mariola Madler-Litera w Faktach RMF FM: "Pomyślmy tylko o tym, że musimy robić co innnego niż codzienność. Naprawdę uwolnić się od tych myśli od problemów, od sytuacji, które nas na codzień przytłaczają, bo na tym polega ta regeneracja, na tym żeby jednak wyłączyć pewne partie mózgu i zaktywizować inne. Nie ma to znaczenia ile to będzie  dni, nie ma to znaczenia co będziemy robić, nie ma to znaczenia gdzie pojedziemy i czy wogóle pojedziemy - ważne, żeby sprawiło nam to przyjemność".

 

A co robić? Mamy dla Was kilka propozycji.

 

Rowerem przez las

 

Mieszkańcy Danii i Holandii odczuwają wyższy poziom zadowolenia i szczęścia niż mieszkańcy innych krajów europejskich. Niewątpliwie wpływ ma na to sposób komunikacji – rowery. To właśnie w tych dwóch krajach największy procent wszystkich uczestników ruchu stanowią rowerzyści (w Holandii jest to aż 27%).

 

Rowery są wszędzie – na ulicach, w parkach, pod biurowcami, na placach czy w szkołach. Jeżdżą wszyscy – mali i duzi, młodzi i starsi. Wiek czy inne uwarunkowania nie mają znaczenia. Jazda na rowerze pozwala walczyć z depresją, zwiększa poziom endorfin a to z kolei prowadzi do dobrego samopoczucia.

 

Oprócz tego, organizm otrzymuje porządną dawkę tlenu, wysiłek pomaga schudnąć, a więc poprawić naszą sylwetkę. 

 

Kajakiem po rzece

 

Kajaki rekreacyjne służą głównie do rekreacji. Warto wykorzystać je w ciepły i słoneczny dzień, gdy mamy dość miejskiego zgiełku i chcielibyśmy odpocząć na łonie natury, jednocześnie łapiąc cenne promienie słoneczne. W kajaku możemy pływać albo w pojedynkę, albo z osobą towarzyszącą.

 

Ciekawy przewodnik jak rozpocząć przygodę z kajakiem znajdziecie pod adresem: http://pol.kayakpaddling.net/?go W animowanym przewodniku zobaczycie jak posługiwać się wiosłem, jak bezpiecznie wiosłować i co zrobić w trudnych sytuacjach.

 

Oczywiście, żeby wybrać się na wycieczkę nie potrzebujecie własnego sprzętu. Praktycznie w każdym mieście możecie wypożyczyć za niewielką cenę kajak z wiosłami.


http://kajaki.szczecin.pl/

http://www.kajakowy.szczecin.pl/

http://www.kajakiem.pl

http://www.se.pl/wydarzenia/warszawa/spedz-weekend-na-wodzie_149262.html

 

Kurs Kitesurfingu

Dla


żądnych przygód i mocnych wrażeń polecamy kurs kitesurfingu. Kitesurfing, zwany także kiteboardingiem to sport wodny będący odmianą surfingu - technicznie podobny do windsurfingu.

 

Kitesurfer wyposażony w deskę oraz latawiec pokonuje fale wykorzystując siłę wiatru do osiągnięcia przemieszczenia zarówno po powierzchni wody jak i przy silniejszych podmuchach nad nią. Sport ten wygląda bardzo spektakularnie i daje naprawdę mocne wrażenia.

 

Najlepsze miejsca do jego uprawiania to Zatoka Gdańska oraz Zatoka Pucka.

 


Kitesurfing mogą praktycznie uprawiać wszyscy - nie są wymagane specjalne umiejętności czy wysoka sprawność fizyczna. Najważniejsze aby mieć zapał, chęć i umieć pływać.Z racji skomplikowania polecamy rozpocząć spotkanie z tym sportem pod okiem zawodowców. W Internecie jest mnóstwo stron szkółek kitesurfingu:

 


http://www.kurskite.pl/

http://www.aloha.pl/

http://www.kiteport.pl/

http://www.olbrychskisport.pl/

http://www.surfpoint.pl/kitesurfing

http://www.funkite.pl/

http://cotojestkitesurfing.wordpress.com/

 

Wspinaczka skałkowa

 

Wspinaczka skałkowa jest sportem zdobywającym coraz większą popularność wśród ludzi w różnym wieku i o różnych warunkach fizycznych. Pozwala na bezpośredni kontakt z naturą i jest sposóbem na odwiedzenie wielu pięknych miejsc, do których nie dojedziemy samochodem czy rowerem.

 

Wspinaczka skalna uprawiana jest najczęściej w zespole. Pozwala to, przede wszystkim, na zapewnienie sprawnej asekuracji, a także ułatwia transport sprzętu i rozwiązywanie problemów logistycznych. Oczywiście jeśli nie mamy takich możliwości, zawsze możemy rozpocząć zmagania na sztucznej ściance, jednakże nie dostarczy to takich wrażeń jak wspinaczka na łonie natury.

 


http://www.wspinaczka.edu.pl/

http://www.climbing.ovh.org/

 


Podsumowując - dla każdego coś dobrego i tak jak radzi dr. Mariola Madler-Litera, najważniejsze by to co robimy "sprawiło nam to przyjemność". Tak więc ubierzcie się odpowiednio i do dzieła. Czekamy na Wasze relacje i zdjęcia. Pochwalcie się co robiliście :)

 

Wróć