Wakeboarding - deską przez fale

Do nart wodnych, snowboardingu i surfingu dołącza kolejna dyscyplina - wakeboarding. Choć w Polsce jest nowością, na świecie uprawiana jest od kilkudziesięciu lat.

Wakeboarding - deską przez fale
Foto: goadventurewatersportsblog.com

Wakeboarding, początkowo zwany skurfingiem, zapoczątkowano w Australii i Nowej Zelandii. Jest to sport wodny, polegający na płynięciu na powierzchni wody za pomocą specjalnej deski wakeboardingowej. Wakeboarding powstał z połączenia nart wodnych, snowboardingu i surfingu.

 

Wakeboarder trzymając się liny zaczepionej do łodzi lub wyciągu (ciężarówka, samochód terenowy czy wyciąg), porusza się przeważnie z prędkością od 27 do 38 km/h. Prędkość jest uzależniona od warunków wodnych, wielkości deski, wagi wakeboardera czy trików jakie będzie on wykonywał.

 

Prędkość surfowania może być również uzależniona od rodzaju wykorzystywanego wyciągu. Niektóre łodzie nie są przystosowane do uprawiania wakeboardingu, ze względu na tworzenie zbyt silnego nurtu, co nie wpływa na komfort wakeboardera i dlatego też muszą poruszać się z mniejszą prędkością.

 

W 2005 roku wakeboarding stał się częścią Mistrzostw Świata.

 

Jest to niezwykle spektakularny sport i jak każdy wymaga dużej ilości ćwiczeń aby dojść do mistrzostwa. Poniżej prezentujemy trzy filmy, które mogą Was zainspirować i zachęcić do spróbowania tej dyscypliny.

 
W Polsce wyciągi do wakeboardingu znajdują się m.in. w Krakowie, Kryspinowie pod Krakowem, Augustowie, Ostródzie, Lublinie, Margoninie, Wrocławiu, Bydgoszczy, Radonie pod Warszawą, Sławutówku k. Pucka i Szczecinie. Najdłuższy, bo 1100 metrowy, wyciąg znajduje się w Szczecinku.

 

 

 

 

 

 

Wróć