Otyłość coraz większym problemem

Z symulacji przeprowadzonych w Atlancie w Centrum Kontroli Chorób i Prewencji wynika, że w 2030 roku w USA 42% amerykanów będzie otyłych. Obecnie odsetek ten kształtuje się na poziomie 36%.

Otyłość coraz większym problemem

Zarówno w Stanach Zjednoczonych jak i innych krajach świata (także w Polsce) otyłość staje się coraz większym problemem społecznym.

 

Polskie nastolatki znalazły się w czołówce najbardziej otyłych i najmniej ruchliwych nastolatków.  29% 11-latków ma nadwagę - donosi "Gazeta Wyborcza", powołując się na raport sieci badawczej HBSC wydany w maju przez europejskie biuro WHO.

 

W badanych przeprowadzonych w 39 krajach Europy i Ameryki Płn. grubsze okazały się tylko 11-latki z USA, Grecji, Portugalii, Irlandii, Kanady i Hiszpanii.

 

Z wiekiem odsetek otyłych się obniża. 25% polskich 13-latków i 16% 15-latków ma nadwagę – wylicza koordynatorka badań w Polsce dr Joanna Mazur z Instytutu Matki i


Dziecka w Warszawie.

 

Dane są przerażające. Złe nawyki żywieniowe, powszechna dostępność fast foodów, słodyczy czy słodkich napojów i przede wszystkim brak ruchu to główni sprzymierzeńcy wzrostu kilogramów. Z raportu WHO wynika również, że polskie 11-latki w porównaniu z rówieśnikami z innych krajów spędzają przed komputerem najwięcej czasu. W kategorii aktywność fizyczna nasze 13-latki znalazły się dopiero na 34. miejscu rankingu.

 

Zobaczcie również materiał dotyczący otyłości wyemitowany w telewizji TVN w programie Uwaga:

http://uwaga.tvn.pl/55122,,epidemia_otylosci_w_polsce,wideo_detal.html

 

Wróć