Ironman – człowiek z żelaza

Podczas bankietu w Waikiki Swim Club, John Collins, oficer marynarki stacjonującej na Hawajach i jego żona Judy, rozpoczęli rozważania o połączeniu trzech najcięższych, najbardziej wytrzymałościowych sportów w jednym wyścigu.

Ironman – człowiek z żelaza

Tak powstała idea połączenia biegania, pływania i jazdy na rowerze w jednym wyścigu. 18 lutego 1978 r., 15 zawodników, w tym Collins, wzięło udział w pierwszym w historii wyścigu, który nazwano Ironman.

 

 

W 1980 John i Judy Collins umożliwili sieci telewizyjnej ABC filmowanie imprezy, co doprowadziło do rozpowszechnienia idei Ironman na całym świecie.

 

Dwa lata później, studentka Julie Moss, upadła z wycieńczenia zaledwie kilka metrów od mety Ironman World Championship. Upadek pozbawił ją zdobycia tytułu, ale nie spowodował poddania się. Julie czołgała  się do mety, zapisując się na stałe w historii Ironman.

 

 

Julie Moss Ironman

 

 

W 1995 roku Australijczyk John MacLean został pierwszym niepełnosprawnym sportowcem, który ukończył zawody Ironman. Dziś setki tysięcy triatlonistów z całego świata próbują udowodnić przyjaciołom i bliskim, że wszystko jest możliwe.

 

 

Ironman to zawody triathlonowe organizowane przez World Triathlon Corporation. Wyścigi, na które składają się trzy etapy, organizowane są na dystansach:

 

  • 3,86 km (2,4 mil) pływanie,
  • 180,2 km (112 mil) jazda na rowerze,
  • 42,195 km (maraton, 26,2 mil) bieg.

 

Mistrzostwa Świata w wyścigach Ironman odbywają się każdego roku w październiku w hawajskim mieście Kona na wyspie Big Island. W każdym ze startów bierze udział od kilkuset do kilku


tysięcy zawodników. Wyścigi otwarte są również dla sportowców nieprofesjonalnych lub amatorów. Na całym świecie organizowane są zawody Ironman, kwalifikujące do startu w mistrzostwach na Hawajach. Poza nimi odbywa się też wiele imprez na identycznych dystansie - nie posiadających licencji do używania nazwy Ironman.

 

W Polsce są to zawody w Borównie, Ekstremalna Sobota pod Szczecinem, a także PolskiMan w Wolsztynie.

 

 

Najbliżej Polski zawody Ironman odbywają się w austriackim Klagenfurcie. Najbliższe zmagania odbędą 30 czerwca 2013 roku. Wezmą w nich udział uczestnicy z Wrocławia, którzy od kilku miesięcy pod okiem trenera przygotowują się do startu. Kinga, Krystian, Maciej, Marcin, Mariusz, Michał, Olimpia i Wojciech to ośmiu śmiałków – odważnych, zdeterminowanych, pewnych siebie i swoich możliwości.

 

 

Kinga, Krystian, Maciej, Marcin, Mariusz, Michał, Olimpia i Wojciech z Radiowej Akademii Thriatlonu

 

 

Wspólnie na 6weidera.pl będziemy przyglądać się ich przygotowaniom, rozterkom i przemyśleniom. A tym czasem zajrzyjcie na ich profil na Facebooku.

 

 

"Możesz się poddać jeśli chcesz, nikogo to nie będzie obchodzić. Ale Ty będziesz o tym wiedział do końca życia" – powiedział John Collins – założyciel zawodów Ironman. Prawdziwe. I motywujące.

 

 

Wróć