Mózg, włosy, paznokcie… Błędne przekonania, które należy obalić!

Dziennikarka naukowa Michelle Collet z Environmental Graffitti obaliła kilka mitów dotyczących ludzkiego organizmu, wyniki jej badań postanowili sprawdzić dziennikarze włoskiej La Repubblica, którzy męczyli naukowców aby potwierdzić naukowe nowinki.

Mózg, włosy, paznokcie…  Błędne przekonania, które należy obalić!

Począwszy od przekonania, że „podcinanie wzmacnia drzewa” aż do tego, że „nie istnieją przejściowe pory roku” kultura popularna przepełniona jest wieloma banałami nieznajdującymi naukowego wytłumaczenia. Ich wiarygodność jest wątpliwa i opiera się głównie na tym, że raz zasłyszana rewelacja, powtarzana z ust do ust nabiera przymiotu prawdziwości.

 

Budzić lunatyka?

 

Pierwszym mitem, który obala Collet jest ten, zgodnie z którym nie należy budzić lunatyków. Według niej niebezpiecznym jest pozostawienie lunatyka samemu sobie do czasu aż zrobi sobie krzywdę, upadając czy potykając się o jakieś przedmioty. Psycholog i  trener Clorinda De Marco nie podziela tego poglądu. Według pani psycholog lunatyków lepiej pozostawić w spokoju. Budząc ich możemy narazić się na atak agresji, spowodowany nagłym wybudzeniem, wywołać u nich stan zmieszania i pewnego rodzaju ogłupienia spowodowanego nagłym przejściem z fazy snu do rzeczywistości. W niektórych przypadkach stwierdzano także ataki epilepsji. Z kolei według Luigi De Gennaro, zajmującego się psychologią snu, budzenie lunatyków nie jest dla nich żadnym zagrożeniem. Według tego naukowca zbudzony lunatyk zapewne będzie czuł się w pierwszej chwili zdezorientowany sytuacją, ale nie będzie to miało żadnego wpływu na jago zdrowie czy funkcje życiowe.

 

Zimna kąpiel zimą. Dlaczego nie!

 

Kolejnym mitem, który obala Collet jest powszechne uznanie, że zimna kąpiel zimą negatywnie wpływa na nasze zdrowie powodując co najmniej przeziębienie. Co prawda zimno obniża działanie układu odpornościowego, ale nie ma to żadnego bezpośredniego związku z tym co powszechnie rozpoznajemy jako przeziębienie.

 

Paznokcie i włosy rosną również po śmierci. Fałsz.

 

To błędne przekonanie, nie mające naukowych podstaw również jest powszechnie znane. Co prawda włosy oraz paznokcie nie przestają rosnąć natychmiast


po śmierci człowieka. Można zaobserwować ich wzrost nawet po zatrzymaniu funkcji życiowych organizmu, ale wyłącznie kilka dni po śmierci do czasu aż komórki odpowiedzialne za wzrost wytworów skóry takich jak włosy czy paznokcie również nie obumrą.

 

Golenie włosów powoduje, że stają się mocniejsze i gęstsze. Fałsz.

 

Do rozwiania pozostaje także powyższa wątpliwość. Zdaniem ekspertów na korzenie włosów umieszczone w głębszej warstwie skóry nie wpływa w żaden sposób ich golenie. Zgodnie z naukowymi obserwacjami owłosienie każdego człowieka uzależnione jest od jego DNA, poziomu hormonów męskich i żeńskich oraz androstedionu. Jeśli poziom hormonów odpowiedzialnych za owłosienie wzrasta, może to spowodować wzmocnienie i zagęszczenie owłosienia, ale z pewnością nie ma to nic wspólnego z używaniem maszynki do golenia.

 

Rozdwojone końcówki. Jak się ich pozbyć?

 

Co zrobić z rozdwojonymi końcówkami? Czy szampon i odżywka są w stanie im zaradzić? Niestety nie. Jedynym sposobem na pozbycie się rozdwojonych końcówek jest pozbycie się ich, czyli po prostu obcięcie włosów. Eksperci twierdzą natomiast, że istnieją znakomite produkty do włosów suchych i zniszczonych, które przyczyniają się do zapobiegania rozdwajaniu. Co oznacza, że stosując je na obcięte włosy, bez rozdwojonych końcówek, w przyszłości unikniemy problemu.

 

Niewykorzystanie zasoby mózgu.

 

Co do mózgu, powszechne jest przekonanie, że każdy z nas używa wyłącznie jego 10 procent. To  mit, przekonują naukowcy. Oczywistym jest, że z wiekiem tracimy neurony, czyli komórki mózgowe. Jednak, sposób w jaki neurony połączone są między sobą, z wiekiem nie zmienia się.  Oznacza to, że ilość wykorzystywanego przez nas obszaru mózgu zależy od nas samych. Pamiętajmy więc, ćwicząc pamięć i rozwiązując zagadki logiczne jesteśmy w stanie poprawić ten wynik.

Wróć