Chrapiesz? Idź do lekarza!

Chrapanie nie tylko niekorzystnie wpływa na naszą pamięć, ale również powoduje bezdech prowadzący do uszkodzeń mózgu.

Chrapiesz? Idź do lekarza!

Według ostatnich badań przeprowadzonych przez australijskich i brytyjskich naukowców, którym udało się „sfotografować” skutki zawieszenia oddechu podczas snu, tak zwany bezdech skutkuje przede wszystkim ograniczeniem przepływu tlenu w naszym organizmie.

 

Jest to niebezpieczna sytuacja dla dwóch obszarów mózgu - odpowiedzialnego za gromadzenie i przechowywanie doświadczeń oraz zapewniającego koordynację ruchową i zarządzającego naszą uwagą.

 

Tak więc chrapanie jest nie tylko niemiłą przypadłością dokuczającą  chrapiącym i ich partnerom ale także przyczyną szkodliwych zmian w mózgu. Jak donoszą wspomniane badania, bezdech powoduje także zmniejszanie się szarej materii, która pełni rolę ośrodka myśli i przetwarzania.

 

Grupa badaczy z Instytutu zajmującego się oddychaniem i snem w Melbourne twierdzi, że znalazła dowody na potwierdzenie tej tezy. Na konferencji medycznej odbywającej się w Christchurch w Nowej Zelandii przedstawili oni wyniki rezonansów magnetycznych mózgów 60 osób


cierpiących na bezdech oraz 60 osób, które tej przypadłości nie miały.

 

Badania prowadziły do jednoznacznych konkluzji podtrzymujących tezę o negatywnym wpływie chrapania na ludzki mózg. Fregal O'Donoghue, który koordynował współpracę naukowców,  przyznał że podczas obserwacji pacjentów zauważono mutacje w mózgach pacjentów cierpiących na bezdech w szczególności w pobliżu sfery odpowiedzialnej za pamięć oraz w móżdżku.

 

Wyniki te potwierdzają, wcześniej ugruntowane w społeczeństwie przekonania, że u osób, które chrapią podczas snu, istnieje większe ryzyko wystąpienia depresji, problemów z pamięcią czy spowodowania wypadku drogowego.

 

Według Fregala O'Donoghue najważniejszym z przesłań wypływających z tych badań jest to, aby osoby u których objawia się bezdech bez zbędnej zwłoki czy skrępowania udawały się po porady do lekarza, ponieważ dyskomfort spowodowany chrapaniem jest nic nieznaczącym w porównaniu do zmian jakie mogą powstać w naszych mózgach.

Wróć