Lit przedłuża nam życie

Lit, nawet w małym stężeniu przyczynia się do wydłużenia nam życia - donoszą niemieccy i japońscy naukowcy.

Dr. Kim Zarse z Uniwersytetu w Jenie   /Fot. Jan-Peter Kasper/University Jena

Ich zaskakujące doniesienia publikuje czasopismo "European Journal of Nutrition". Być może w przyszłości tabletki z litem będą zalecane, jako kolejne poza warzywami i wodą pitną źródło tego cennego pierwiastka.

 

O tym, że lit może przedłużać życie prostych organizmów, na przykład nicieni, wiedziano już od pewnego czasu. W badaniach, prowadzonych na osobnikach z gatunku Caenorhabditis elegans wykorzystywano jednak stężenia, które dla człowieka byłyby trujące.Teraz naukowcy z Uniwersytetu w Jenie i Uniwersytetów w Oicie i Hiroshimie postanowili zbadać, czy podobne skutki może wywołać lit w minimalnym stężeniu, występujący w wodzie z kranu. Analizowano śmiertelność w obrębie 18-tu społeczności


w Japonii i badano, jakie znaczenie może mieć różna zawartość litu w wodzie pitnej.Okazało się, że tam gdzie stężenie litu jest wyższe, ludzie przeciętnie żyją dłużej. Powtórzono te badania na nicieniach i okazało się, że efekt jest identyczny. Naukowcy nie wiedzą na razie, na czym dokładnie działanie tego metalu polega, ale jeśli to zrozumieją, być może tabletki z litem będą stosowane już nie tylko w psychiatrii, jak dotychczas, ale także jako... eliksir młodości.

 

Grzegorz Jasiński

RMF FM

 

tl_files/rmf24.pl.gif

Wróć