Zdrowy tryb życia może zmniejszyć ryzyko raka piersi

Regularna aktywność fizyczna znacznie obniża ryzyko zachorowania na raka piersi u kobiet po menopauzie. Podobne działanie ma utrzymywanie prawidłowej wagi i ograniczenie ilości spożywanego alkoholu.

Zdrowy tryb życia może zmniejszyć ryzyko raka piersi
/ceiling, Creative Commons

Tak wynika z badań naukowcy z USA, których wyniki opublikowało pismo "Breast Cancer Research".

 

Naukowcy z University of Rochester Medical Center przebadali ponad 85 tys. kobiet (w wieku od 50 do 79 lat). Szukali związku między trybem życia, a ryzykiem zachorowania na raka piersi u kobiet z historią tego nowotworu w rodzinie i bez tego typu obciążenia. Według statystyk około 15 proc. kobiet po menopauzie ma genetyczne skłonności do rozwoju raka sutka.



Zdaniem autorów pracy występowanie raka piersi w rodzinie może mieć częściowo związek z przekazywanym z pokolenia na pokolenie niezdrowym trybem życia. Badacze chcieli się jednak dowiedzieć, w jakim stopniu na rozwój choroby wpływają geny, środowisko i tryb życia kobiet. Wyniki ich pracy dowodzą, że zdrowy tryb życia może pomóc zminimalizować ryzyko nawet u kobiet z genetyczną predyspozycją do raka piersi.






Okazało się, że jeśli panie - w których rodzinie występował rak piersi - ćwiczyły przynajmniej 5 razy w tygodniu, utrzymywały prawidłową wagę i piły nie więcej niż jeden napój alkoholowy dziennie to do rozwoju nowotworu piersi dochodziło średnio u niespełna 6 na 1000 z nich.



Dla porównania w grupie pań bez obciążenia rodzinnego (genetycznego), ale i bez zdrowych nawyków średnia zachorowalność wyniosła niemal 7 na 1000 kobiet; a jeżeli żyły zdrowo (według trzech badanych parametrów) współczynnik zachorowalności wynosił 3,51 na 1000.



W opinii badaczy, wprowadzenie zdrowych nawyków może znacząco obniżać ryzyko zachorowania na raka piersi, niezależnie od obciążenia genetycznego.

 

 RMF24.pl

Wróć