Kawa i herbata chronią serce

Picie kilku filiżanek kawy i herbaty dziennie może mieć pozytywny wpływ na serce.

Kawa i herbata chronią serce

Takie wnioski pojawiły się po ponad trzynastoletnich badaniach naukowców z Holandii.


Badania ponad 40 000 tysięcy ludzi pokazały, że ci którzy spożywali dziennie więcej niż sześć filiżanek herbaty obiżyli ryzyko chorób serca o jedną trzecią.


Podobne wyniki zanotowano u osób gustujących w kofeinie. Ci, którzy spożywali średnio od dwóch do czterech filiżanek kawy dziennie również obniżyli ryzyko chorób serca. Choć przekroczenie tej ilości powoduje obniżenie pozytywnego oddziaływania trunku to i tak ryzyko śmierci z powodu udaru mózgu lub raka jest mniejsze niż u osób, które w ogóle go nie spożywają. 


Wyniki badań holenderskich naukowców potwierdzają informacje opublikowane przez amerykańskich uczonych w "Journal of American Heart Association". Według nich spożywanie od dwóch do czterech


filiżanek kawy dziennie może obniżyć ryzyko chorób serca o około 20%.


"Jest to dobra wiadomość, dla tych którzy lubią pić kawę i herbatę. Zdaje się, że napoje te oferują korzyści dla serca bez zwiększania ryzyka śmierci z innych powodów." skomentowała Profesor Yvonne van der Schouw kierująca badaniami. 


"Badania potwierdzają, że spożywanie kawy i herbaty w umiarkowanych ilościach nie jest szkodliwe dla większości ludzi, a nawet może obniżyć ryzyko wystąpienia choroby lub śmierci z powodu problemów serca. Pamiętać jednak należy, że aby zachować serce w dobrej kondycji należy prowadzić zdrowy tryb życia" - przypomina Ellen Mason z British Heart Foundation. 


Tak więc nie przeceniajmy zbawiennego wpływu używek, a po małej czarnej pora ruszyć na rower lub spacer do parku.

Wróć