Pyszny i zdrowy jak...jogurt naturalny

Niemal przy każdej zrównoważonej diecie jako jeden z jej elementów wskazywany jest jogurt naturalny. Możemy go spożywać jako składnik innych posiłków, baza do sałatek, z otrębami czy owocami.

Pyszny i zdrowy jak...jogurt naturalny

Dietetycy cenią w nim jego właściwości: dużą zawartość wapnia, łatwą przyswajalność i korzystny wpływ na florę bakteryjną przewodu pokarmowego.

 

Dziś jogurty naturalne sporządza się z mleka, w którym od 4 do 8 godzin w temperaturze ok. 40°–50 °C rozwijają się bakterie Streptococcus thermophilus oraz Lactobacillus bulgaricus. Cały  proces jest dokładnie nadzorowany i podlega restrykcyjnym przepisom. Ale nie zawsze tak było. 

 

Historia jogurtu naturalnego

 

Na dalekim Kaukazie, skąd prawdopodobnie wywodzi się ten przysmak, fermentacja mleka odbywała się w sposób spontaniczny. Wykorzystywano do tego różnego rodzaju przedmioty: gliniane misy albo skórzane sakwy. Po uzyskaniu odpowiedniego smaku i gęstości był on spożywany jako element codziennej diety. Kiedy pierwszy raz mleko sfermentowało do postaci jogurtu do dziś owiane jest tajemnicą. Analiza L. delbrueckii subsp. bulgaricus genome wskazuje, że bakterie mogą pochodzić z powierzchni rośliny1.

 

Mleko mogło zostać spontanicznie i przypadkowo zarażone tą bakterią przez kontakt z roślinami, lub bakterie mogły być przekazywane za pośrednictwem wymion domowych zwierząt mlecznych2. Istnieją dowody istnienia produktów mlecznych w starożytnych kulturach już w 2000 r pne. W zapisach starożytnej kultury Indii i Iranu, pojawiają się wzmianki datowane na 500 rok pne. W starożytnych indyjskich zapiskach połączenie jogurtu i miodu nazywano "pokarmem bogów"3 a perskie utrzymują, że "Abraham zawdzięczał płodność i długowieczność dzięki regularnemu spożywaniu jogurtu"4.

 

Źródła historyczne wskazują, że Pliniusz Starszy, zauważył, że niektóre koczownicze plemiona potrafiły „zagęścić mleko do substancji o przyjemnej kwasowości".5 Stosowanie jogurtów przez średniowiecznych Turków są rejestrowane w księgach Diwan lughat al-Turk oraz Kutadgu Bilig pochodzących z XI wieku.6,7

 

Obydwa teksty zawierających wyraz " yoğurt ", który związany jest z archaicznym


czasownikiem yoğmak, oznaczającym skoagulowanie, zagęszczanie. I to właśnie od tego słowa wywodzi się dzisiejsza nazwa jogurt.

 

Zalety jogurtu naturalnego

 

Jogurt jest naturalnym źródłem białka, wapnia, ryboflawiny oraz witamin B6 oraz B12. Mężczyźni i kobiety, który mają problem z nietolerancją laktozy mogą spożywać jogurt bez obawy o konsekwencje, ponieważ w trakcie procesu fermentacji laktoza przekształcana jest do glukozy i galaktozy a częściowo do postaci kwasu mlekowego.

 

Jogurt zawiera żywe kultury bakterii, co pozytywnie wpływa na procesy trawienne, a mała zawartość tłuszczu może być skuteczna w trakcie diety mającej na celu obniżenie masy ciała. 

 

 

 

1. "The sequence of the lactobacillus genome in yogurt unveiled". 16 June 2006. Retrieved 16 January 2012.

2. "Yogurt Culture Evolves". 9 June 2006. Retrieved 16 January 2012.

3. p. 170 of Batmanglij, Najmieh (2007). A Taste of Persia: An Introduction to Persian Cooking. I.B.Tauris.ISBN 978-1-84511-437-4.

4. p. 114 of Farnworth, Edward R. (2008). Handbook of fermented functional foods. Taylor and Francis. ISBN 978-1-4200-5326-5.

5. The Natural History of Pliny, tr. John Bostock and H.T. Riley, London: Bell, 1856-93, Volume 3, p. 84: "It is a remarkable circumstance, that the barbarous nations which subsist on milk have been for so many ages either ignorant of the merits of cheese, or else have totally disregarded it; and yet they understand how to thicken milk and form therefrom an acrid kind of milk with a pleasant flavour".

6. Toygar, Kamil (1993). Türk Mutfak Kültürü Üzerine Araştırmalar. Türk Halk Kültürünü Araştırma ve Tanıtma Vakfı. p. 29. Retrieved 11 August 2009.

7. Ögel, Bahaeddin (1978). Türk Kültür Tarihine Giriş: Türklerde Yemek Kültürü. Kültür Bakanlığı Yayınları. p. 35. Retrieved 11 August 2009.

 

Wróć