Jedzcie ale z umiarem

Ograniczenie ilości spożywanych kalorii pomaga w utrzymaniu zdrowego i długiego życia. Jednak zbyt radykalne ograniczenie diety może osłabić układ odpornościowy i skrócić życie.

Jedzcie ale z umiarem

Jak udało się wykazać podczas badań na rożnych zwierzętach, spożywanie mniejszej ilości pokarmów może opóźnić proces starzenia. Jednak badania te przeprowadzane są w sztucznych i nie naturalnych warunkach co może powodować ich przekłamanie.

 

Badania wpływu ograniczenia diety na proces starzenia się rozpoczęto już w 1934 roku. Wówczas naukowcy z Cornell University odkryli, że szczury poddane restrykcyjnej diecie mogą żyć prawie dwa razy dłużej niż normalnie. Ograniczenie ilości kalorii również u muszek owocowych i małp zapewniło w warunkach laboratoryjnych dłuższe życie.

 

Naukowcy z Uniwersytetu Stanforda opublikowali bardziej realistyczne podejście w magazynie


PLoS Biology. Profesor mikrobiologii i immunologii David Schneider i student Janelle Ayres badali muszki owocowe poddając je skutkom zakażeń bakteryjnych.

 

Muchy, którym podawano połowę racji pokarmowych, narażone na zatrucie Salmonellą żyły prawie dwa razy dłużej w porównaniu do much poddanych pełnej diecie. Te przeżyły tylko osiem dni po infekcji. Z kolei zakażone Listerią  przekarmione muchy zmarły po zaledwie czterech dniach, a te które jadły normalnie dopiero po około tygodniu.

 

Mimo, że skutki ograniczenia kalorii u ludzi nie zostały jeszcze sprawdzone to mimo wszystko warto ograniczyć ilość spożywanych kalorii. Najwyżej pożyjemy kilka lat dłużej.

Wróć