Chcesz schudnąć? Zastosuj trening cardio

Trening cardio, zwany również treningiem wytrzymałościowym lub tlenowym, to jeden z najczęściej polecanych sposobów walki ze zbędnymi kilogramami. Dlaczego jest tak skuteczny i czy rzeczywiście daje efekty?

Chcesz schudnąć? Zastosuj trening cardio

Trening cardio to znakomity sposób na pozbycie się tkanki tłuszczowej, który może być stosowany bez obaw przez wszystkich - niezależnie od wieku, płci, posiadanych umiejętności sportowych czy ilości wolnego czasu. Może być on również bezpiecznie stosowany przez osoby zmagające się z takimi chorobami jak nadciśnie czy cukrzyca.

 

Jego stosowanie w znaczący sposób wpływa na poprawę przemiany materii, wpływa na dotlenienie organizmu a także zwiększenie wydajności pracy serca i płuc. 

 


Trening cardio polega na długotrwałym wykonywaniu umiarkowanie intensywnych ćwiczeń. W tej roli doskonale sprawdza się każda forma aktywności – bieganie, pływanie, spinning, taniec, gra w koszykówkę czy wchodzenie po schodach. Ćwiczenia mogą być wykonywane zarówno na siłowni (sala cardio), basenie czy na świeżym powietrzu. 

 

Niezwykle istotny w treningu cardio jest czas jego trwania – trening powinien przekraczać 20-25 minut - w tym czasie organizm spala węglowodany


i przygotowuje się do właściwej pracy - spalania tłuszczów. W trakcie treningu należy zwrócić również uwagę na intensywność z jaką wykonujemy ćwiczenia - najlepsze wyniki otrzymamy przy zachowaniu umiarkowanego tętna na poziomie około  60 – 70 procent maksymalnego tętna. 

Najlepsze efekty uzyskamy stosując trening cardo 2 do 3 razy w tygodniu. W miarę zwiększania poziomu wytrenowania, jednocześnie powinniśmy wydłużać nasz trening, albo zwiększyć intensywność wykonywanych ćwiczeń.

A teraz kilka liczb, które pokazują ile kalorii, w ciągu jednej minuty spali mężyczna o wadze 85kg, wykonując*:

 

  • Spinning: 14,3
  • Bieganie: 19
  • Pływanie: 13,6
  • Wchodzenie po schodach: 12,2
  • Trening eliptyczny: 9,8
  • Wiosłowanie 11,5

 

Po treningu cardio najlepiej rozpocząć serię Szóstki Weidera - wówczas ćwiczenia przyniosą najlepszy efekt.

 

*Dane MensHealth

 

Wróć