Bądź najlepszy: Pływanie

Nie samą Szóstką Weidera żyje człowiek. Zdrowy i aktywny styl życia powinien obfitować w różne formy aktywności.

Czas wybrać się na basen!

Rozpoczynamy nowy cykl w ramach 6weidera.pl - Być najlepszym. Co tydzień przedstawimy nową dyscyplinę sportu i kilka trików, które warto zastosować aby uzyskać lepsze wyniki w ramach danego sportu. Dziś przyjrzymy się pływaniu.

 

Wyjdź z basenu

Uprawianie innego sportu pozytywnie wpływa na osiąganie lepszych wyników w dyscyplinie, którą trenujemy.  W przypadku pływania jako dyscyplinę ulepszającą Patrick Miley - trener olimpijski -wskazuje pilates. „Pilates pozytywnie wpływa na pływanie dzięki zwiększeniu świadomości ciała, aktywowaniu głębokich mięśni posturalnych i umiejętności utrzymania ustawienia ciała.” i dodaje – „Jeśli umieścisz złamane, wygięte gałązki w wodzie nie przeniosą się one daleko. Inaczej jest z prostymi i pełnymi gałązkami.”

 

Pływasz dobrym kraulem?

Brzmi to dosyć śmiesznie ale warto sprawdzić, czy znany przez większość kraul jest odpowiedni. Poszczególne style pływania poddawane są stałym zmianom. Od lat 70-tych czy 80-tych (czyli okresu w którym większość z nas uczyła się pływać) techniki pływania mocno się zmieniły. „Oczy powinny być skierowane w kierunku dna basenu w celu obniżenia głowy i przedłużenia szyi. Palce powinny być rozluźnione i lekko rozstawione aby utworzyć napięcie powierzchniowe między palcami a tym samym stworzyć coś na kształt naturalnych płetw.” tłumaczy


Miley.

 

Długie nie znaczy odpowiednie

Podczas gdy długie sesje treningowe są znakomite dla kształtowania techniki, badania wśród sportowców wykazują, że wcale nie wpływają one na poprawę szybkości. Tak więc warto przeprowadzać krótsze ale intensywniejsze treningi.

 

Uzupełniaj zapasy energii

Pamiętasz jak mama mówiła, żeby nie jeść przez dwie godziny przed pływaniem? To mit, który może wpłynąć na wydajność w trakcie pływania, ponieważ organizm potrzebuje odpowiednich ilości paliwa dla poprawnego funkcjonowania. Potwierdza to Miley - „Tak więc możesz jeść przed treningiem. Wśród odpowiednich pokarmów przez treningiem wskazać można węglowodany takie jak makaron, pieczone ziemniaki, ryż czy białka – np. tuńczyk. Batoniki zbożowe są znakomite po treningu. Węglowodany powinny być dostarczone do organizmu w ciągu 30 minut po treningu aby uzupełnić zapasy utraconego glikogenu.”

 

Skacz jak zając

 

Ćwiczenia stacjonarne takie jak zajęcze skoki są znakomitym elementem treningu dla stylu klasycznego ponieważ pomagają naśladować ruchy pływaka i wzmocnić siłę wybicia. "Spróbuj zrobić sześć do ośmiu skoków, dwa do trzech razy w tygodniu, skacząc do przodu - dokładnie - około metra” mówi trener.

 

Wróć